Laen ettevõttele ühisrahastusplatvormilt – Click & Grow näide

laen-ettevõttele-business-loan-crowdestate

Lugemiseks kuluv aeg: 1.30 min.

Laen ettevõttele jagamismajandusest!

Infotehnoloogia areng on toonud konventsionaalse finantseerimise (panganduse) kõrvale jagamismajanduse, pakkudes seeläbi uusi võimalusi kapitali vajajatele (ettevõtted) kui ka kapitali pakkujatele (investorid, hoiustajad). Oma äriidee rahastamine või kellegi teise projektile õla alla panemine ei ole kunagi olnud nii lihtne! Ühisrahastusel põhinev laen ettevõttele annab kõigile soovijatele võimaluse osaleda kohalike ettevõtete edulugude kujunemises, vajamata selleks märkimisväärseid summasid. Alustamine on lihtne, summad jõukohased ning riske on võimalik hajutada nii erinevate projektide kui ka sektorite vahel. Meeles peab aga pidama, et kuigi ühisrahastus omab konventsionaalse laenamise ees teatud eeliseid, ei ole selle rolliks pangalaenu asendamine või välja tõrjumine – mõlemal on tegelikkuses sama eesmärk.

Kolm olulist nõuannet Crowdestate’i partner Imre Noorkikaselt

Et ettevõtte rahastamine õnnestuks, ei piisa lihtsalt ühisrahastusplavormil kampaania avaldamisest. Edukaid kampaaniaid iseloomustavad tegelikkuses üsnagi sarnased tegurid:

  1. Oskus jutustada oma lugu – tugev lugu müüb ennast ise ehk kui ettevõtte on suutnud oma kuvandit, sh toodet, kaubamärki, asjatundlikkust ning kirge oma tegevuse vastu tutvustada, kandub see kindlasti edasi ka investorite otsustusprotsessi. Loomulikult aitavad kaasa ka efektsed visuaalid või miks mitte lausa videopöördumine investorite poole.
  2. Teiseks, lihtsus ja läbipaistvus. Ühisrahastuseinvestor on tavapäraselt üsna selektiivne projektide osas kuhu vahendeid paigutada ning seda põhjusega – investeeritud raha peab kasvama. Kui investoril tekib kõhklusi esitatud informatsiooni kvaliteedi ning läbipaistvuse osas, eelistab ta pigem järgmist võimalust.
  3. Ära ehita õhulosse – ei tohi unustada, et investori rahastus on ettevõttele laenukohustus. Seega peab projekt ja selle teostamise plaan olema realistlik ja põhjalikult läbi mõeldud. Siinkohal hindab investor ühelt poolt ettevõtte juhtkonda ja omanikke ning nende suutlikkust esitatud äriplaani realiseerida ning teiselt poolt projekti teostumise realistlikkust. Kusjuures, isegi kui raha kaasamise hetkel on ettevõtte rahavoog napp või negatiivne, on võimekas meeskond, olemasolev potentsiaal ning jätkusuutlik finantsdistsipliin asjaolud, mis räägivad rahastamise kasuks.

Click & Grow ning Crowdestate’i partnerlus

Heaks näiteks edukast raha kaasamise kampaaniast ning ülalloetletud tegurite rakendamisest on ühisrahastusplatvormi Crowdestate ja kodumaise ettevõtte Click & Grow poolt läbiviidud kampaania käibevahendite finantseerimiseks. Click & Grow on tänaseks tegutsenud juba 8 aastat ning välja arendanud uudse taimekasvatustehnoloogia mis võimaldab pakkuda orgaanilist toitu asukohast sõltumata. Lihtsustatud protsess ning pakutavad tooted aitavad luua ideaalseid aianduslahendusi mis sobivad just linnakeskkonda.

Tarnijate maksetingimuste nõuded, ettevõtte kiire kasv ja järjest kasvav nõudlus tõigi ettevõtte 2016. aastal Crowdestate’i investoriteni. 0.5 miljoni euro suurune laen ettevõttele anti neljasaja ühisrahastusinvestori poolt märkimisväärse kiirusega.

Crowdestate’i investorite kaasamisega on ettevõttel olnud võimalik rahastada täiendavate laovarude tootmist – ning just uute toodete lansseerimine ja toodete parem kättesaadavus on aidanud kaasa ettevõtte kasvule. Samuti on ettevõte alustanud koostööd mitmete uute klientidega (jaemüüjad) Lääne-Euroopas ja peetakse läbirääkimisi mitmete suurte potentsiaalsete distribuutoritega. Ettevõtte suurepärase töö tulemusel ja ühisrahastuse abiga kogutud käibevahendite toel kasvas ettevõtte käive 2017. aasta esimese viie kuuga eelmise aasta sama perioodiga võrreldes enam kui kahekordseks.

Click & Grow asutaja Mattias Lepp kommentaar:

Kuna Click & Grow on kiire kasvu faasis, vajasime täiendavat käibekapitali, et aastalõpu hüppeline nõudluse kasv täidetud saaks. Ühisrahastus on suurepärane viis kiiresti ja efektiivselt raha tõsta. Ettevõtte algusaegadel saatis meid suur edu Kickstarteris (samuti ühisrahastusplatvorm), mis aitas meil oma tänaseks enimmüüdud tooted turule tuua, seega oleme varasemalt näinud, kui efektiivne ja kiire viis see on oma ambitsioonid reaalsuseks teha. Lisaks loomulikult on see efektiivne turundustööriist, mille abiga sinu toode või teenus jõuab paljude uute inimesteni. Meie ettevõtte kogemus ühisrahastusega on siiamaani olnud väga positiivne ja seetõttu tundsime, et käibekapitali tõstmine läbi Crowdestate’i on hea viis Eesti inimeste abiga kasvada ja tagasi panustada.

Protsess oli kiire ja mugav. Crowdestate’i poolne suhtlus oli operatiivne – kõik küsimused said põhjalikud vastused. Usaldust äratas ka Crowestate’i poolne põhjalikkus dokumentatsiooni kontrollimises ja esitlemises. Click & Grow kampaaniate puhul saime üldist tagasisidet meie kuvandi ja tehtud töö kohta Eestis – aasta jooksul teostatud kaks kampaaniat said rahastatud vaid paarikümne tunniga. Väga motiveeriv oli näha, et usk meisse on endiselt suur ja meie edusammud ei ole jäänud märkamata.

Investeerimishuviga inimesed saavad investeerimisvõimalustega tutvuda Crowdestate’i kodulehel ning ettevõtted leiavad ühisrahastuslaenu kui pangalaenu alternatiivi kohta täiendavat infot „Kaasa kapitali“ leheküljel.

1 comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.