Crowdestate investor jagab enda kinnisvarasse investeerimise kogemust

{:ee}Naeratav noormees{:}{:en}Smiling guy{:}

Lugemiseks kuluv aeg: 3 min

Kui küsisin sõpradelt, kuhu võiksin raha investeerida, sain alati sama vastuse: kasuta oma raha sissemaksena, laena pangast juurde ning osta väljarentimiseks korter. Seda ma oma esimese kinnisvarainvesteeringuna tegingi – nimetagem seda traditsiooniliseks kinnisvarainvesteeringuks.

Minu nimi on Marco Schwartz, olen veebiettevõtja ja üks Crowdestate’ investoritest. Selles postituses räägin lähemalt, miks ma eelistan investeerida kinnisvarasse ühisrahastuse kaudu ning tutvustan ühisrahastuse viit eelist traditsioonilise kinnisvara ees.

Minu traditsioonilise kinnisvarainvesteeringu lugu

Paar aastat tagasi investeerisin lõviosa oma kapitalist kinnisvarasse – ostsin Saksamaal väikese korteri ja rentisin selle välja headele üürilistele, kes tasusid üüri alati õigeaegselt. Kuigi investeeringu tulusus oli väike (umbes 4%) ning kinnisvara haldamine kulutas palju minu isiklikku aega, olin õnnelik, et suutsin endale lõpuks veidi passiivset sissetulekut tekitada.

Kolm aastat pärast korteri ostmist hakkasid asjad aga rappa minema. Esmalt kehtestati Saksamaal uus seadus, mille kohaselt kinnisvarabüroo maakleritasu maksmise kohustus uue üürilise leidmise eest lasus nüüd korteriomanikul, mitte üürnikul. Minu jaoks tähendas see seda, et ainult üheks aastaks korterit üürivad üürilised läksid mulle maksma umbes 20% aastasest sissetulekust korteri pealt.

Veelgi hullem oli see, et mu viimane üürnik ei koristanud korterit terve aasta vältel ning hävitas selle täielikult, seega pidin terve aasta sissetuleku investeerima korteri hea seisukorra taastamisse. See oli minu jaoks tülgastav kogemus ning lõppes sellega, et müüsin korteri maha.

Just sel hetkel avastasingi ühisrahastusplatvormid nagu Crowdestate. Alguses ma ei saanud päriselt aru, millega on tegemist, kuid sellest ajast olen investeerinud suure osa oma rahast ühisrahastuse kaudu kinnisvarasse ega ole seda otsust seni kahetsenud. Toon järgnevalt välja, mis on minu silmis ühisrahastuse eelised traditsiooniliste kinnisvarainvesteeringu ees.

1. See on päriselt ka passiivne

Esimeseks ja minu arvates parimaks eeliseks on see, et ühisrahastusel põhinev investeering on täiesti passiivne. Paljud traditsioonilise kinnisvarainvesteeringu „gurud“ väidavad, et ka traditsiooniline investeerimine võib täiesti passiivne olla, kuid see on võimalik vaid juhul, kui sul on üüratu kinnisvaraportfell ning piisavalt suur tootlus, et saad palgata terve meeskonna oma portfelli eest hoolitsema. Paljudel meist selliseid võimalusi ei ole. Ning isegi kui annad oma korteri agentuurile haldamiseks, pead ikka oma kinnisvara haldamisega mingil määral tegelema.

Ühisrahastusel kinnisvarainvesteering on aga algusest peale passiivne. Iga investeerimistehingut haldab platvorm täiel määral algusest lõpuni, nii et sina pead tegema lihtsalt esialgse investeeringu. Samas saab sedagi automatiseerida Autoinvest-funktsiooniga, mida enamus platvormidest, sealhulgas ka Crowdestate, nüüd juba pakuvad.

2. Sa saad alustada vähese kapitaliga

Mulle ei meeldi traditsiooniliste kinnisvarainvesteeringute puhul üldse see, et kui sul pole piisavalt raha sissemakse jaoks (tavaliselt vähemalt 20% kinnisvarahinnast), siis sa ei saa üldse alustadagi. Ja isegi, kui sul raha on, pead sa ülejäänud summa peale laenu võtma.

Ühisrahastusel põhinevate kinnisvarainvesteeringute puhul käib mäng hoopis teiste reeglite järgi. Sa saad alustada juba väga väikeste summadega, kuna sa investeerid igasse projekti koos sadade või isegi tuhandete teiste investoritega. Crowdestate’i platvormi puhul saad näiteks alustada juba 100 euroga.

3. Portfelli mitmekesistamine on lihtne

Oma esimese kinnisvarainvesteeringu puhul hirmutas mind see, et peaaegu kogu mu kapital oli maetud üheainsa investeeringu alla. Kui näiteks üürnik oleks lõpetanud üürimaksete tegemise, oleks investeeringu tootlus langenud neljalt protsendilt nulli. Sama lugu on enamuse kinnisvarasse traditsioonilisel viisil investeerinud inimeste puhul, kuna tavaliselt ei ole neil raha mitme kinnistu ostmise jaoks.

Ühisrahastusel põhinevate kinnisvarainvesteeringutega saad selle mure kiirelt lahendada. Kuna investeeritavad summad on väikesed, on lihtne mitmesse projekti investeerida. Näiteks minu isiklik Crowdestate’i portfell koosneb praegu 12 erinevast projektist. Seega isegi kui ühel neist tekib probleem, ei mõjuta see tugevalt minu portfelli üldist tootlust.

4. Investeeringute tootlus on palju kõrgem

Kas mäletad, et minu traditsioonilise kinnisvarainvesteeringu tootlus oli 4%? See oli juhul, kui üüriperioodil ei juhtunud absoluutselt midagi halba. Kui midagi läks korteris katki või mul oli halb üürnik, ei jäänud tootlusest eriti midagi järele.

Kinnisvara ühisrahastusega saad investeerida maailma eri paikadesse, näiteks Crowdestate leiab oma pakkumised paikadest, kus tootlus on suurem, tavaliselt üle 10%. See ei ole täiesti passiivse sissetuleku kohta üldse halb tulemus. Selline protsent on pea kolm korda kõrgem kui oli minu korteril ja lisaks ei pea ma millegi pärast muretsema. Näiteks minu isikliku Crowdestate’i portfelli eeldatav tootlus on praegu 13,75%. Detailsem Crowdestate’i arvustus on saadaval mu kodulehel, kus tutvustan ka oma isiklikke investeeringuid sellel platvormil ja sinna postitan regulaarselt ka oma kõige värskemaid tootlusprotsente.

5. Raske töö teevad ära professionaalid, mitte sina

Kui ma oma esimese korteri ostsin, ei olnud mul tõesõna aimugi, millesse end mässin. Mind huvitas kinnisvara, kuid see ei teinud minust erialaspetsialisti ega selle kohaliku turu eksperti, kuhu ma investeerisin. Tegelikult ma küll teenisin veidi korteri hilisema müügi pealt, kuid see oli puhas õnn.

Võrdluseks toon kinnisvara ühisrahastusplatvormid, kus sa investeerid reaalselt pakkumistesse, mille on valinud kinnisvaraeksperdid. Nii ei pea sa ise ette võtma tohutut tööd, kinnisvara ja selle turu uurimiseks: selle on sinu eest ära teinud inimesed, kes teavad, mida nad teevad.

Loodan, et minu viis mõtet näitasid ühisrahastusel põhinevate kinnisvarainvesteeringute eeliseid traditsiooniliste kinnisvarainvesteeringute ees. Kui oled inimene, kes soovib investeerida täiesti passiivsetesse varadesse ja ootab investeeringutelt head tootlust, võib ühisrahastusel põhinev kinnisvara olla sulle õige valik. Seepärast soovitan kasutada Crowdestate’i – tegemist on väga hea platvormiga, mis pakub  kvaliteetseid kinnisvaraprojekte.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.