Võrreldes paljude teiste maailma riikidega (nt USA ja Ühendkuningriik) oli Euroopa Liidu ühisrahastusturg pikemat aega reguleerimata. Tegevuslubade väljastamisele kehtivad erinevate nõuete ning ühtsete tegevusreeglite puudumise tulemusel jäi Euroopa Liidu ühisrahastusturg pikemaks ajaks fragmenteerunuks ning ühisrahastusplatvormidel puudus praktiline võimalus oma teenuste osutamiseks väljaspool koduriiki.
7. oktoobril 2020 kiitis Euroopa Nõukogu heaks ühtse, kogu Euroopat hõlmava Ühisrahastusmääruse ((EL) 2020/1503, ECSP määrus), mis jõustus 2021. aasta novembris. Ühisrahastusmäärus asendas senised killustunud kohalikud seadused ühtsete ja otsekohalduvate reeglitega, luues seeläbi potentsiaalselt hiigelsuure Euroopa ühisrahastusturu.
Kõik Euroopa ühisrahastusteenuse osutajad peavad läbima tegevusloastamise protsessi ja allutama end kohalikule finantsjärelvalvele. Vastutasuks on ühisrahastusteenuse osutajale väljastatud tegevusluba lihtsasti üle kantav teistesse Euroopa Liidu liikmesriikidesse, võimaldades ambitsioonikatel ühisrahastusplatvormidel laieneda üle piiride ja pakkuda teenuseid kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides. Varasemalt, enne 2021 aasta novembrit tegutsenud ühisrahastusteenuse osutajatele kehtestatud üleminekuperiood lõppes 2023. aasta novembris.
Olulised nõuded ühisrahastusteenuse osutajatele
Ühisrahastusmäärus keskendub eelkõige investorkaitsele ja nõuab, et ühisrahastusteenuse osutajad tegutseks investorite parimates huvides.
Ühisrahastusteenuse osutajad peavad juurutama laia valiku hästi dokumenteeritud äriprotsesse, sealhulgas kliendikaebuste käsitlemise protseduuri, hoolsuskohustuse täitmise protseduuri, riskihindamise protseduuri ja riskijuhtimise protseduuri. Tagamaks, et ühisrahastusteenuse osutajate tegevus oleks pikaajaliselt jätkusuutlik, näeb Ühisrahastusmäärus ette nõuded organisatsiooni struktuurile, äriprotsesside edasiandmisele, äri jätkuvusuutlikkuse tagamise plaanidele jne.
Tagamaks pakutavate ühisrahastusteenuste sobivust tavainvestoritele, peavad kõik ühisrahastusteenuse osutajad rakendama investorite teadmiste kontrolle. Investoritele on seadusega antud ka 4-päevane järelemõtlemisaeg, mis võimaldab neil oma investeerimisotsusest ilma mistahes tagajärgedeta loobuda.
Kõik ühisrahastusteenuse osutajad, kes pakuvad investoritele raha hoidmise ja makseteenuseid, peavad täiendavalt hankima Euroopa makseasutuse tegevusloa või andma kõik makseteenused edasi Euroopa makseasutuse tegevusluba omavale kolmandate osapoolte.
Olulised nõuded projektiomanikele
Ühisrahastusmäärus sätestab konkreetsed nõuded ja reeglid ka projektiomanikele. Projektiomanikelt oodatakse laitmatut ärialast tausta ning kriminaalkaristuste, äri-, maksejõuetuse, rahapesu tõkestamise ja muude finantsregulatsioonide rikkumiste puudumist.
Projektiomanikud peavad potentsiaalsetele investoritele avaldama standardiseeritud investeeringute põhiteabe dokumendi (KIIS), mis sisaldab ühisrahastuspakkumise ja selle tingimuste täpset kirjeldust, teavet projektiomaniku kohta, põhiliste investeerimisriskide kirjeldust jms.
Olulised nõuded investoritele
Tagamaks arusaama ühisrahastusteenustest, peavad kõik tavainvestorid vähemalt ühel korral kahe aasta jooksul läbima teadmiste ja kogemuste kontrolli testi.
Kogenud investoritel ei ole vaja eelpool nimetatud testi sooritada, kui nad on kursis ühisrahastusprojektidesse investeerimisega kaasnevate riskidega.
Euroopa kinnisvara ühisrahastusturg
Euroopa Ühisrahastusmääruse jõustumise hetkel tegutses erinevates Euroopa Liidu riikides kokku umbes 200 enam-vähem aktiivset kinnisvara ühisrahastusplatvormi. Tulenevalt Ühisrahastusmääruses ühisrahastusplatvormide finants- ja organisatsioonilisele võimekusele sätestatud rangetest nõuetest vähenes Euroopa kinnisvara ühisrahastusplatvormide arv 2023. aasta novembris järsult ning tegevust jätkas ainult umbes 15 – 20% varasem tegutsenud platvormidest.
Kokkuvõte
- Ühisrahastusmäärus on mõjutanud kõiki Euroopa Liidu liikmesriikides tegutsevaid ühisrahastusplatvorme, sundides neid oma tegevust viima vastavusse Ühisrahastusmääruses sätestatud nõuetega ning saama ühisrahastusteenuse osutamiseks vajaliku tegevusloa;
- Ühisrahastusteenuse osutajate arv on järsult vähenenud ning ellu on jäänud ainult kõige tugevamad ja kogenumad platvormid. Oma investoritele laiema investeerimisprojektide valiku pakkumiseks on paljud alles jäänud ühisrahastusplatvormid laienemas erinevatesse Euroopa Liidu riikidesse;
- Ühisrahastusmääruse kohaselt peavad ühisrahastusteenuse osutajad tegutsema ainult oma investorite parimates huvides, tagades seeläbi projektide maksimaalse läbipaistvuse ja vähendades ühisrahastatud investeerimisprojektidesse investeerimise riski;
- Standardiseeritud investeerimise põhiteabedokument (KIIS) tagab investoritele kohustusliku, kaalutletud investeerimisotsuse tegemiseks ja erinevatel ühisrahastusplatvormidel avaldatud projektide võrreldavaks muutmiseks teabe avaldamise;
- Tagamaks, et tavainvestorid ei teeks oma teadmiste ja riskitaluvusega kooskõlas mitte olevaid investeeringuid, peavad nad läbima teadmiste ja kogemuste hindamise testi.