Uus turg – Tšehhi Vabariik

Crowdestate ja Tšehhi

Lugemiseks kuluv aeg: 1 min.

Investorite nõudluse rahuldamiseks turvalisemate investeeringute järele pakume investeerimisvõimalusi Kesk-Euroopas, alustades Prahast – Euroopa südamest.

Üks paremini säilinud Euroopa pealinnadest on Praha, mis on paljudele elukohaks ning samuti ka populaarne turismisihtkoht. 2019. aastal kuulutati Tšehhi Vabariigi pealinn maailma 69. elamisväärseimaks linnaks. Elanikkond kasvab pidevalt ja on jõudnud 1,3 miljonini.

Aastal 2017 oli Praha Londoni, Pariisi, Rooma ja Istanbuli järel 5. külastatuim Euroopa linn. Finantskriisi ajal vähenes aastaste turistide arv vaid 5%, pärast seda on see kasvanud 82%.

Praha elanikkond on suure tööhõivega. Viimase finantskriisi tippajal ulatus töötus pealinnas 5,1% -ni. Pärast seda on see langenud praegusele 1,9% -le.


On ilmne, et kõik uued elanikud ja turistid peavad kuskil magama. Võib arvata, et see probleem on põhjustanud ehitusbuumi, kuid kui vaadata välja antud ehituslubade arvu, elamute ehituste algust või valmimist, on näha hoopis midagi muud.

Elanikkonna suurenedes, on uute elamispindade pakkumise näitaja tegelikult languses. Enamasti on selle põhjuseks pikk ja tülikas ehituslubade protsess. 2018. aastal anti välja umbes 4000 luba, mis on ainult ⅓ 2005. aastal välja antud 12 000 loast.

2019 aastal müüdi Prahas 5 600 korterit (12% rohkem kui aasta varem). Prahas on keskmine ruutmeetri hind 2020. aasta veebruari seisuga 98 000 CZK (3 900 €). See tähendab 14,4% aastast kasvu. Ehkki hiljutine hinnatõus on olnud märkimisväärne, on kasulik seda vaadata pika eelneva stagnatsiooni osas. Allpool näete Eurostati majahinnaindeksi (mis kajastab elamukinnisvara hinnatõusu) võrdlust Eesti ja Tšehhi Vabariigi vahel.


Elamukinnisvara hinnad Tšehhi Vabariigis püsisid stabiilsena mitu aastat, kuni jätkasid tõusu 2015. aastal. Viimastel aastatel on tõus olnud märkimisväärne, kuid mitte eufooriline – pelgalt „järelejõudmine”, mis on tingitud enne 2008. aastat ehitatud ülemäärastest ühikutest.

Praha kinnisvarahinnad tõusevad jätkuvalt soodsa demograafia, hoogsa turismi ja uute ehituste rangete piirangute tõttu. Eeldatakse, et ükski neist suundumustest nii pea ei nõrgene. Praha on jätkuvalt suurepärane koht investeerimiseks.


Andmed rahvastiku, turismi ja ehituste arv kohta on saadud Tšehhi statistikaametilt . Hindade andmed pärinevad juhtivate kinnisvaraarendajate – Trigema, Skanska Reality ja Central Groupi avaldustest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.